ZEBRAK.jpeg

Hvězdárna Žebrák

Hvězdárna Žebrák 🔭
📍 Pivovarská, 267 53 Žebrák, gps: 49.873681, 13.898660

Navštivte hvězdárnu kousek od Prahy, která má dokonce svoji vlastní planetku! 😊 Pánové z hvězdárny vám ukáží základy pozorování hvězd, planet a ostatních vesmírných zajímavostí. 🥳 

Více info o hvězdárně 👇

Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež a pořady pro školy.
 

V kopuli hvězdárny v Žebráku o průměru 5,5 metru se ukrývá dalekohled typu Newton o průměru objektivu 35,8 cm a ohniskové vzdálenosti 2136 mm. Je umístěn na speciální montáží, která je kopií vidlice amerického pětimetrového dalekohledu Hale na Mt. Palomar. K dispozici je i několik přenosných přístrojů včetně dalekohledu Meade s automatickým naváděním (darovala rodina Čekanova). Z hvězdárny je krásný výhled na historické památky Žebrák a Točník.

Hvězdárna připravila Astronomický program pro děti – kreslený příběh o planetách (novinka roku 2014), promítání noční oblohy s ukázkou zvířátek, malování souhvězdí, astronomický dětský kvíz, prohlídka kopule s hlavním dalekohledem, případně pozorování. Součástí je také indiánská pohádka (pro velký zájem o tento program doporučujeme rezervaci místa 602 530 515).
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/hvezdarna-zebrak

Máte zájem o soukromou návštěvu a pozorování hvězd na hvězdárně Žebrák? 

Celková cena za rodinu je 800Kč.

Ozveme se vám zpět co nejdříve!

skyhomelogo.png