hvezdarna best (1).jpeg

Ústecká hvězdárna z roku 1929

Liboňovská hvězdárna

Ve své době byla tak důležitým místem, že se na ní vozilo hvězdářské vybavení schované v seně, aby ho nikdo nevyfotografoval a vnitřní zařízení, které se používalo v Grónském moři bylo následně přesunuto do zachovalého sklepení, které vám dnes nabízíme k návštěvě. Hezký výlet na víkend zařízen!

V roce 1924 vybudovala Německá univerzita univerzitní hvězdárnu v Liboňově jako svoji provizorní hvězdárnu. V únoru 1929 byl založen "Spolek přátel hvězdárny Německé univerzity v Praze", který si dal za úkol umožnit s pomocí soukromých prostředků výnosnou vědeckou činnost na hvězdárně Německé univerzity a její observatoři v Liesdorfu-Tellnit. Na jaře 1929 zakoupilo toto sdružení pozemek o rozloze 2800 m2.  Rozměry byly přibližně 10x5metrů. Zastřešení byla odsuvná střecha válcovitého tvaru. Hvězdárna byla už v té době velmi dobře vybavena, měla dalekohled Refraktor s průměrem objektivu 152mm a ten tam byl od samého počátku. Zajímavostí bylo, že u hvězdárny byla i meteorologická stanice, a zmiňovaný sklep byl pro geomagnetická měření.

2022

Na začátku roku 2022 jsme zakoupili bývalou hvězdárnu v Liboňově a rádi bychom hvězdárnu postavili do jejího původního stavu. V zachovalém sklepení byl ubytovaný bezdomovec a sklepení bylo plné nežádoucích věcí. Po třech měsících práce jsme sklepení zamřížovali, vyklidili vymetli a otevřeli veřejnosti k návštěvě.

20220319_131723.jpg

Co je k vidění?

Strávili jsme tři měsíce hledám archivních materiálů a ty nejlepší nabízíme k prohlídce v zachovalém sklepení hvězdárny. Uvidíte například původní plány hvězdárny z roku 1929, žádost o stavbu z roku 1925, dopisovou komunikaci mezi studenty a Ústeckým gymnáziem z roku 1949, zajímavé fotografie a další. 

Naším cílem je hvězdárnu postavit do jejího původního stavu v roce 1929 a nabídnout veřejnosti ke vzdělávání, výletům ', astronomii a vědeckým účelům. 

Sledujte naše snažení postavit hvězdárnu na Facebooku.

  • Facebook Sociální Icon

O hvězdárně jste se mohli dočíst na:

denik_edited.png
telnice.png
zo.png
mujrozhlas_edited.jpg
skyhomelogo.png